خودرو

ایده هایی برای بهبود داخل خودرو

برای بهبود فضای داخلی خودرو در اولین مرحله باید به تزئینات آن توجه کنید.

تزیینات فضای داخلی ماشین علاوه بر آن که به ماشین شخصیت می‌دهد، موجب می‌شود که اطرافیان نسبت به آن حس خوبی داشته و آن را به عنوان یک ماشین خاص و دوست داشتنی در نظر بگیرند.

صندلی‌های اسپرت، تودوزی‌ها، تزیینات جانبی داخل ماشین و غیره به ماشین شما جلا می‌دهند و به زیبایی و ارزشمندی آن می‌افزایند؛ اما از جمله کارهایی که می‌توانید برای اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید عبارتند از:

1- اسپرت کردن خودرو با ست دکوراتیو

ست دکوراتیو جزو مهم ترین و تاثیر گذارترین قطعات اسپرت خودرو در داخل کابین است که معمولا شامل پنل ضبط ،قاب ساعت، دریچه هوای چپ و راست، قاب دستگیره درب جلو و عقب و کاسه ای درب جلو و عقب می شود. این ست با استفاده از همان قطعات فابریکی و رنگ آمیزی به روش هیدروگرافی ساخته می شود و طرح و رنگ های متفاوتی دارد.

2- نقش روکش مناسب در اسپرت کردن ماشین
روکش‌ها اولین چیزی هستند که به محض ورود به ماشین به چشم می‌خورند. اولین چیزی که قابل تغییر هستند و هر کس می‌تواند بنا به ذوق و سلیقه خود از میان انواع آن‌ها یکی را انتخاب کند و به فضای داخلی ماشین خود جلا و زیبایی ببخشد.

روکش‌ها دارای رنگ‌ها، جنس‌ها و طرح‌های مختلفی هستند. بنابراین تعویض روکش صندلی‌ها، فرمان و غیره می‌تواند اولین گام در اسپرت کردن ماشین محسوب شود. با انتخاب روکش‌هایی که رنگ‌های شیک و لوکسی دارند و نیز از جنس‌های مرغوبی هستند، می‌توانید فضای داخلی ماشین خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید.

3- سردنده و کنسول وسط
سردنده های فابریکی خودرو معمولا طراحی زیبا و جذابی ندارند و می توان گفت که جنس آنها گاهی اوقات موجب اذیت شدن یا خستگی برای دست راننده نیز می شود. با ورود سردنده اسپرت به بازار لوازم جانبی خودرو و میزان رضایتمندی و علاقه کاربران به این محصول دیگر کمتر کسی از سرنده فابریکی استفاده می کند و با نصب مدل های جدید آن هم نمای داخل کابین را دچار تغییری چشم گیر می نماید و هم به خوش دستی و تسلط روی دنده خودرو می افزاید.

کاربرد کنسول وسط در ابتدا برای نگهداری وسایل اضافی داخل کابین و به عنوان تکیه گاه و استراحت برای دست راننده است، اما نمی توان گفت که روی ظاهر و فضای داخلی کابین تاثیری نخواهد گذاشت.

4- تهیه یک عدد دستگیر برای ترمز دستی
تهیه یک عدد دستگیر برای ترمز دستی که قیمت متعارف و معمولی آن 9000 تومان تا 200,000 است نیز می‌تواند به نوبه خود سهم مهمی در اسپرت کردن داشته باشد.

5- تعویض نشانگرهای اعلان ماشین
کار دیگری که باید در اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید، تعویض نشانگرهای اعلان ماشین است. قیمت متعارف و معمولی این نشانگرها بین ۱۵۰۰ تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است.

6- همرنگ کردن داشبورد و سینه ماشین با روکش‌ها
همرنگ کردن داشبورد و سینه ماشین با روکش‌ها نیز از دیگر کارهایی است که باید هنگام اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید. برای این کار شما باید حدود 50 هزار تومان تا 500 هزار تومان هزینه کنید.

7- استفاده از فرمان‌های اسپرت
در صورتی که دوست داشتید می‌توانید از فرمان‌های اسپرت استفاده کنید. در صورت استفاده از فرمان‌های اسپرت دیگر نیازی به روکش کردن فرمان نخواهید داشت.

8- استفاده از بالش‌های پشت تکیه‌گاه
بالش‌هایی که پشت تکیه گاه صندلی قرار می‌گیرند، نه تنها باعث زیبایی ماشین شما می‌شوند، بلکه باعث می‌شوند گردن شما در مقابل خستگی‌ها و صدمات احتمالی رانندگی طولانی مدت حفظ شود. پس سعی کنید از این نوع بالش‌ها خریداری نمایید و از آن‌ها استفاده کنید.

9- قاب پدال

امروزه در بازار قاب‌هایی وجود دارند که مخصوص پدال‌های ماشین از پدال گاز گرفته تا ترمز و کلاچ می‌باشند. استفاده از این قاب‌ها زیبایی فضای داخلی ماشین را دو چندان می‌کنند.

این قاب‌ها رنگ‌های مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به رنگ روکش‌ها آن‌ها را خریداری کرده و از آن‌ها برای زیباتر شدن فضای داخلی ماشین استفاده نمایید.

10- استفاده از مخزن پلاستیکی
این مخزن پلاستیکی که در صورت استفاده باید به تکیه گاه صندلی وصل کنید، با باز شدن درست همانند صندلی هواپیما یک فضای ثابت برای لیوان چای یا بطری آب ایجاد می‌کند. این مخزن پلاستیکی علاوه بر این که فضای داخلی اتومبیل شما را زیبا می‌کند، فضایی را برای نوشیدنی شما اختصاص می‌دهد.

11- استفاده از زیرسیگاری مخصوص در صورت سیگاری بودن

زیرسیگاری‌هایی که برای ماشین طراحی شده‌اند می‌توانند دو چیز را برای شما به ارمغان بیاورند، البته در صورتی که سیگاری باشید: اول این که طراحی و شکل فوق العاده‌ای دارند که می‌توانند فضای داخلی اتومیبل شما را زیبا و لوکس جلوه دهند.

دوم این که فضای دو جداره‌ای دارند که از نفوذ بوی بد سیگار به داخل ماشین جلوگیری می‌کنند و ناخودآگاه به شما اجازه نمی‌دهند تا خاکروبه‌های سیگار را از شیشه ماشین بیرون بریزید. پس اگر سیگاری هستید، از این زیرسیگاری‌ها استفاده کنید.

روش تمیز کردن داخل اتومبیل

تمیز بودن فضای داخلی اتومبیل، رانندگی را لذت بخش می کند. شما می توانید به راحتی داخل اتومبیل تان را تمیز کنید. برای تمیز کردن اتومبیل، ابتدا بیرون آن و بعد داخل آن را تمیز کنید.

مراحل تمیز کردن فضای داخلی اتومبیل :
سطل زباله و زباله ها را جمع کنید
سطل زباله یا همه زباله ها را از کف، جا لیوان ها، جیب درها و جیب های صندلی و داشبورد و … جمع کنید و آنها را بازیافت یا دور بیندازید. صندلی های ماشین، اسباب بازی ها و سایر وسایل را از ماشین جدا کنید.

کفپوش های خودرو را برداشته و تمیز کنید
کفپوش ها اغلب از کثیف ترین وسایل داخل خودرو هستند. برای تمیز کردن راحت تر، همه آنها را از ماشین جدا کنید. قبل از شروع تمیز کردن، روی کفپوش ها جارو برقی بزنید. سپس آنها را به جای اینکه روی زمین کثیف قرار دهید، روی یک پارچه برزنتی یا نوع دیگری از پارچه قرار بدهید.

برای کفپوش های لاستیکی، وینیل یا سیلیکونی از شلنگ برای شستشوی خاک اضافی استفاده کنید. یک محلول آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی را در یک سطل مخلوط کنید. یک برس اسکراب را به محلول آغشته کرده و کفپوش ها را تمیز کنید. قبل از قرار دادن دوباره آنها در ماشین، خوب بشویید و بگذارید تا در هوا خشک شوند و به تمیز کردن قسمت های دیگر داخلی ادامه دهید.

برخی از کفپوش ها ممکن است با مواد پاک کننده لک شوند بنابراین برچسب آن ها را بررسی کنید.

کفپوش اتومبیل را حتما تمیز کنید

پنجره ها و آینه داخلی را تمیز کنید
از یک پارچه میکروفیبر و شیشه شوی بدون آمونیاک (آمونیاک می تواند به پلاستیک های داخلی آسیب برساند) در یک بطری اسپری برای از بین بردن تیرگی پنجره های داخلی استفاده کنید. با مخلوط کردن محلول یک به یک سرکه سفید و آب مقطر، تمیز کننده شیشه خود را بسازید. پنجره ها را کمی پایین بیاورید و از بالای پنجره شروع کنید و به سمت پایین بیایید تا تمام قطره ها و … از آن ها تمیز شوند.

تمیز کردن شیشه های رنگی
اگر پنجره های رنگی دارید، دستورالعمل های محصول تمیز کننده را بخوانید تا مطمئن شوید برای پنجره های شما ایمن است.

کنسول مرکزی را تمیز کنید
کنسول مرکزی معمولاً شامل جا لیوان هایی است که می توانند کثیف شوند. اگر جای لیوان قابل جدا شدن است، اجازه دهید در مقداری آب گرم و کمی مایع ظرفشویی خیس بخورد. آن را با اسفنج تمیز کنید. با آب تمیز و پارچه ای نرم آن را خوب تمیز کنید و اجازه بدهید خوب خشک شوند و بعد از تمیز کردن ماشین آن ها را مونتاژ کنید.

برای تمیز کردن دنده و سایر کنترل ها، از یک پارچه میکروفیبر تمیز استفاده کنید که فقط کمی مرطوب باشد. برای رسیدن به گوشه های تنگ، از یک مسواک قدیمی، پنبه مرطوب و یا یک حوله کاغذی مرطوب را به نوک چاقو یا پیچ گوشتی پیچیدید، استفاده کنید.

رسیدن به شکاف های کوچک
با استفاده از یک خلال دندان یا یک موچین بقایای کوچکترین گوشه ها و منافذ داخلی اتومبیل خود را به آرامی پاک کنید. همچنین می توانید از ابزار شکاف جاروبرقی خود، بر روی کنسول (و داشبورد) استفاده کنید تا ذرات گرد و غبار را از بین ببرید.

داشبورد گرد و غبار را بردارید
با استفاده از گردگیر و گوش پاک کن، تا حد ممکن گرد و غبار از داشبورد و فضای کوچک اطراف دریچه ها و دستگیره ها را پاک کنید. پس از گردگیری ، از یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب استفاده کنید تا هرگونه آلودگی و اثر انگشت را از بین ببرید.

از بین بردن داشبورد پنهان
با پیچیدن یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب به دور خط کش، به قسمت باریک داشبورد در جایی که به شیشه جلو متصل می شود، تمیز کنید.

فرمان را ضد عفونی کنید
با دستمال مرطوب ضدعفونی کننده میکروب ها و باکتری ها را از روی فرمان و دکمه های تعویض دنده از بین ببرید. با یک پارچه میکروفیبر تمیز، خشک کنید.

صندلی های اتومبیل چرمی تمیز
اگر اتومبیل شما صندلی های چرمی دارد، از ابزار شکاف جاروبرقی استفاده کنید تا گرد و غبار و آلودگی دوخت و ناحیه اتصال پشتی و صندلی های پایین را با دقت پاک کنید. هر صندلی را با یک تمیز کننده چرمی تجاری یا محلول آب و صابون زین پاک کنید.پس از تمیز کردن صندلی، استفاده از نرم کننده چرمی را برای بازگرداندن لطافت و درخشندگی در نظر بگیرید.برای تمیز کردن صندلی های خودرو روی آن ها جاروبرقی بکشید

صندلی های ماشین پارچه ای تمیز
برای صندلی های پارچه ای ماشین، هر صندلی را به خوبی جاروبرقی کنید. مناطق دارای لکه های زیاد را با کمی تمیزکننده ی مبلمان تمیز کنید و یا دستورالعمل های مربوط به نوع خاصی از لکه ها را دنبال کنید. برای لکه های رنگی مانند ژله ها، یک خمیر سفید کننده پایه اکسیژن و کمی آب درست کنید. خمیر را روی محل لکه شده بمالید و بگذارید حداقل یک ساعت بماند و بعد آن را جارو برقی بزنید.پس از، از بین بردن لکه های سنگین، دستورالعمل های تمیزکننده ی مبلمان را برای کل صندلی ها انجام بدهید. با استفاده از یک اسکراب پارچه برای تمیز کردن پارچه استفاده کنید و سپس از یک پارچه میکروفیبر آغشته به آب ساده برای پاک کردن و تمیز کردن مواد پاک کننده استفاده کنید.

در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید و اجازه دهید تا صندلی ها در هوا خشک شوند.

کمربندهای ایمنی را تمیز کنید
فراموش نکنید که کمربند ایمنی خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن بندهای پارچه ای از پاک کننده مبلمان استفاده کنید تا لکه ها را پاک کنید. اتصال دهنده های فلزی و بست های قالب خورده را با یک پارچه میکروفیبر مرطوب پاک کنید.

فرش داخلی را با جارو برقی تمیز کنید
فرش یا کف ماشین را به عنوان یکی از آخرین مراحل برای مکش تمام آلودگی ها و بقایای خارج شده از دریچه ها و شکاف های آن، جاروبرقی بزنید. اگر لکه هایی روی فرش وجود دارد، از یک قالیشویی تجاری استفاده کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. فرش موجود در صندوق عقب را فراموش نکنید.

صفحات داخلی درب را تمیز کنید
صفحه های داخلی درب ممکن است ترکیبی از فرش و وینیل یا چرم باشد. با استفاده از یک پارچه میکرو الیاف مرطوب، قسمت های تمیز را پاک کرده و جیب های داخل درب را پاک کنید. تمیز کردن درب عقب یا هاچ بک را فراموش نکنید. در هنگام تمیز کردن درها را باز نگه دارید تا گرد و خاک از اتومبیل خارج شود و به داخل اتومبیل ننشینند.

با بوهای سخت مقابله کنید
سرانجام، اگر ماشین شما هنوز بوی کهنه می دهد، روی صندلی ها و فرش کف ماشین را جوش شیرین خشک بپاشید. بگذارید یک شب بماند و سپس آن را با جاروبرقی، جارو کنید.

همچنین می توانید با قرار دادن مقداری جوش شیرین یا ذغال فعال در یک ظرف پلاستیکی در بسته، بوها را کنترل کنید. چند شکاف را در درب برش دهید و آن را زیر یکی از صندلی ها قرار دهید. هر دو ماه یکبار مواد داخل آن را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *